جستجو

آمار بازدیدکنندگان

311امروزmod_vvisit_counter
2281این هفتهmod_vvisit_counter
11058این ماهmod_vvisit_counter
795475کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 02 اسفند 1397

ورود کاربران

موقعیت منطقه:

منطقه حد فاصل طولهای ۳۴و۴۵ تا ۳۶و۴۵ طول شرقی و ۳۲و۳۴ تا ۳۴و۳۴ عرض شمالی را شامل می شود. حداکثر ارتفاع منطقه حدود ۴۰۰ متر و کمترین ارتفاع حدود ۳۵۰ متر است. ارتفاع متوسط این منطقه از دریا ۳۷۵ متر است.

کلیات:

بازارچه مرزی همانطور که از نام آن پیداست مکانی است واقع در نقطه صفر مرزی که در کنار گمرک مجاز و طبق تفاهم نامه های منعقد شده میان دو کشور همجوار برای انجام تشریفات ترخیص کالا تعیین شده است. صادر کننده در بازارچه مرزی به شخص یا اشخاص حقیقی و یا حقوقی گفته می شود که دارای کارت بازرگانی و یا مجوز صادرات بوده تا بتوانند نسبت به صدور کالا از بازارچه های مرزی اقدام کنند که در اصطلاح به آن پیله ور یا تاجر گفته می شود.

طبق آمار وزارت بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر تقریباً ۵۰ بازارچه مرزی در کشور وجود دارد که یکی از بازارچه های مرزی فعال ایران بازارچه پرویز خان در شهرستان قصرشیرین در نقطه صفر مرزی قرار داشته و به جهت همجواری با روستای مرزی پرویز خان در عراق به این نام شناخته می شود.

شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه واقع شده و دارای ۱۸۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است.حدود ۶۲ کیلومتر آن هم مرز با اقلیم کردستان عراق که به همین دلیل تجارت عمده این بازارچه با مردمان شهرهای کلار، سلیمانیه و همچنین موصل خانقین و کرکوک بیشتر می باشد. نزدیکی فرهنگ دو منطقه مرزی استان کرمانشاه و سلیمانیه عراق به دلیل همزبان بودن از مهمترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است. بازارچه مرزی پرویز خان یکی از قطب های اقتصادی کشور است که در سال ۷۶ تاسیس و راه اندازی شد و در ابتدای احداث وسعت آن سه هکتار بود که در زمان فعلی به ۳۰ هکتار افزایش یافته و با برنامه های در دست اقدام مسئولین استان، وسعت بازارچه مرزی پرویز خان در آینده به ۴۰۰ هکتار افزایش خواهد یافت.

بازارچه های مرزی پرویز خان دارای دو عملکرد می باشد:

الف) عملکرد بازارچه مرزی پرویز خان به عنوان یک بازارچه صادراتی:

بازارچه مرزی پرویز خان در شهرستان قصرشیرین که در مسیر راه ابریشم قرار داشته نزدیک ترین راه ارتباطی و مواصلاتی از طریق عراق و سوریه به طول ۹۰۰ کیلومتر به کشور های اروپایی می باشد و در زمان کنونی که کشور عراق در زمینه زیر ساختها و کارخانجات و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه گذاری در این کشور و کردستان عراق است که به لحاظ تشابهات زبانی و فرهنگ و رسوم با این منطقه ارتباط نزدیک و به لحاظ امنیت نسبی به سر برده و کمترین خطرات جانی و زیان مالی برای تجار و پیله وران در بر دارد.

طبق آمار موجود ارزش دلاری میزان صادرات یک ماه گذشته از بازارچه مرزی پرویز خان ۲ میلیون و ۴۳۰ هزار و ۹۱ دلار و ارزش وزنی ۸۰۱ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۸۸۶ کیلوگرم بوده است. انواع کالاهای صادر شده از این بازارچه مرزی شامل بسکویت، نوشابه، آب معدنی، کیک، شیشه جام، سرامیک، سیمان، سیب زمینی، گوجه فرنگی، پیاز، هندوانه، خیار، کفش، دمپایی پلاستیکی و کولر می باشد که علاوه بر این روزانه مقادیری از کامیونهای سوختی نیز از طریق مرز پرویز خان به عراق ترانزیت می شود. بازارچه مرزی پرویز خان در حال حاضر به صورت مستقیم و غیر مستقیم موجب اشتغالزایی بیش از سه هزار نفر را فراهم کرده است.

به صورت میانگین این بازارچه که دارای حجم مبادلات بازرگانی بالایی می باشد حداقل روزانه ۸۰۰ کامیون حمل کالا به کشور عراق ترخیص و صادر می شود.

از مزایای احداث این بازارچه می توان به ایجاد مزیتهای نسبی در تولید و فعالیتهای بازرگانی در دو سوی مرز، ایجاد زمینه های لازم برای فروش و صادرات محصولات (بازارسازی و بازاریابی)، ایفای نقش موثر در تحکیم مناسبات مردم دو سوی مرز و ایجاد اشتیاق در کشور های همسایه جهت توسعه مبادلات و بهبود روابط تجاری با ایران و توسعه صادراتی غیرنفتی استان های همجوار اشاره کرد. تامین سطح مطلوب اشتغال در مناطق محل استقرار بازارجه ها و جمع آوری سرمایه های راکد و سرگردان و هدایت آنها به سمت تجارت و بازرگانی، افزایش امنیت منطقه، کاهش روند قاچاق کالا، رشد و توسعه اقتصادی مناطق مرزی و تامین مایحتاج ضروری مرز نشینیان از دیگر مزایای بازارچه های مرزی می باشد.

ب) عملکرد بازارچه پرویز خان به عنوان یک پایانه مسافری:

با علم به اینکه بازارچه مرزی پرویز خان در محور ارتباطی و نقطه صفر مرزی دو کشور ایران و عراق قرار دارد و به عنوان کریدور زائرین عتبات عالیات دو کشور عمل می نماید از دیر باز مورد توجه بوده که با حمایت های بیدریغ دولت خدمتگذار و مسئولین استان، این مهم محقق و هم اینکه روزانه بیش از سه هزار مسافر از بازارچه مرزی پرویز خان به عتبات عالیات اعزام می شود.

پایانه صادراتی قصرشیرین (بازارچه مرزی پرویز خان)

پایانه صادراتی قصرشیرین (بازارچه مرزی پرویز خان) دارای مساحتی حدود ۴۰۰ هکتار می باشد که در طرح جامع تهیه شده فعالیت هایی مانند:

ترانزیت کالا – به مساحت ۳۱/۴۲ هکتار

سکوی انتقال مواد سوختی – به مساحت ۴۰/۸۶ هکتار

قرنطینه کشاورزی – به مساحت ۳۹/۱۷ هکتار

پایانه مسافر بری - به مساحت ۲ هکتار

سکوی تخلیه و بارگیری کالا – به مساحت ۸/۷ هکتار

انبار ها و سرد خانه های سرپوشیده – به مساحت ۴۸/۵۶ هکتار

نمایشگاه با پارکینگهای اختصاصی به مساحت ۲۹/۹۳ هکتار

بازارچه دایمی به مساحت ۲۲/۱۶ هکتار

باسکول و ....

همچنین فعالیت های خدماتی و رفاهی مانند :

زمین های ورزشی به مساحت ۳/۳ هکتار

هتل به مساحت ۱/۸ هکتار

مراکز درمانی به مساحت ۳۵۶۶ متر مربع

مسجد به مساحت ۵۸۴۰ متر مربع

مدیریت مجموعه – به مساحت ۵۱۳۰ متر مربع

سالن ملاقات های تجار و بازرگانان و ...در طرح پیش بینی یشده است.

نظرسنجی

نظر شما در مورد این وب سایت چیست ؟
 

لینک های مفید

سایت های مرتبط