استاندار كرمانشاه؛ از رشد 39 درصدي صادرات از گمركات استان نسبت به مدت مشابه 4 ماهه سال گذشته خبرداد

استاندار كرمانشاه در جلسه كارگروه توسعه صادرات گفت :در 4 ماهه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته ،صادرات از گمركات استان از حيث وزني 39 درصد و از حيث ارزشي 31 درصد رشد داشته است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و امور بين الملل استانداري؛ پنجشنبه (31 مرداد) پنجمين جلسه كارگروه توسعه صادرات غير نفتي استان به رياست حجت اله دمياد استاندار و با حضور اعضا ذيربط در اين حوزه در محل سالن جلسات استانداري برگزار شد.

حجت اله دمياد در اين نشست با بيان اينكه از بدو مديريت خود توسعه و رشد صادرات در مرزهاي استان را از اولويت هاي استراتژيك كاري خود برشمرده ام ، افزود:جاي بسي اميد و خرسندي است  كه مسؤلين امر از رشد 39 در صدي صادرات از حيث وزني و همچنين رشد 31 درصدي از حيث ارزشي نسبت به  مدت مشابه 4 ماهه سال گذشته از مرزهاي استان خبر مي دهند.

وي همچنين از رشد 54 درصدي صادرات كشور كه از طريق مرزهاي استان كرمانشاه انجام مي گيرد نسبت به مدت مشابه قبل كه قريب به 50 درصد بود خبرداد و تصريح كرد:بي شك استان كرمانشاه با داشتن مرزها و بازارچه هاي مرزي پرويزخان ،شوشمي و شيخ صله در زمره استان هاي برتر در حوزه صادرات قلمداد مي شود ،اميدواريم در آينده نزديك شاهد بازگشايي بازارچه مرزي سومار به منظور توسعه و تقويت بيش از پيش صادرات باشيم.

استاندار كرمانشاه در ادامه ضمن اشاره به اينكه در حال حاضر بازار توليدات ما به كشور عراق محدود مي شود،خاطر نشان كرد:مسؤلين امر و ذيربط اقتصادي استان بايستي بتوانند با تمهيدات و برنامه ريزهاي لازم مقصد توليدات صادراتي استان را به ديگر كشورهاي هم جوار و همسايه تقويت و گام هاي بلندتري در حوزه توليدات صادراتي استان بردارند.

حجت اله دمياد همچنين تقويت زير ساخت هاي منتهي به مرزهاي استان از قبيل آسفالت و ترميم و بهسازي جاده ها را امري ضروري در اين حوزه برشمرد و از مسؤلين امر خواست كه در اين زمينه اقدامات لازم را انجام دهند.

همچنين در ادامه اين نشست مسؤلين ذيربط به ارائه گزارش و اقدامات انجام شده در حوزه امر صادرات پرداختند.

شايان ذكر است ،ميزان صادرات غير نفتي بدون احتساب ميعانات گازي در 4 ماهه نخست سالجاري از گمركات كشور به عراق در مجموع 5 ميليون و 791 هزارو 657 تن به ارزش 1 ميليارد و 938 ميليون دلار كه 2 ميليو ن و 748 هزارو 955 تن به ارزش 1 ميليارد و 54 ميليون دلار آن از طريق گمركات استان خارج گرديده است.