جستجو

آمار بازدیدکنندگان

317امروزmod_vvisit_counter
2287این هفتهmod_vvisit_counter
11064این ماهmod_vvisit_counter
795481کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 02 اسفند 1397

ورود کاربران

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری ها تشریح کرد:

مناطق ویژه اقتصادی به لحاظ ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت های اقتصادی از عوامل رشد و توسعه هر منطقه ای هستند و به جرات می توان گفت برخورداری از این مناطق از خواست های هر استانی به شمار می رود.

صدور کالا از این مناطق بدون انجام هیچگونه تشریفات، ورود کالا از خارج از کشور یا مناطق آزاد تجاری - صنعتی به مناطق ویژه اقتصادی با کمترین تشریفات گمرکی، خروج کالاهایی که از خارج یا مناطق آزاد  به مناطق ویژه وارد شده بدون تشریفات از کشور بخشی از مزایای مناطق ویژه اقتصادی هستند که همین ها اهمیت و نقش این مناطق را بخوبی آشکار می کند.

استان کرمانشاه نیز در سفرهای استانی رییس جمهور و هیات دولت از این مناطق بی بهره نماند و ایجاد سه منطقه ویژه اقتصادی در استان رهاورد این سفرها بود.

برای جویا شدن از آخرین وضعیت این مناطق پای صحبت های مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های استان کرمانشاه که متولی راه اندازی این مناطق است، نشستیم.

مهندس شهرام کهریزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، گفت: در سه سفر هیات دولت به استان کرمانشاه سه منطقه ویژه اقتصادی اسلام آبادغرب، قصرشیرین و کرمانشاه به تصویب رسید.

منطقه ویژه اقتصادی اسلام آبادغرب منطقه ای با گرایش عام

کهریزی در خصوص منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد غرب گفت: این منطقه مصوبه سفر اول هیات دولت به استان کرمانشاه بود که سوم آذر ماه سال ۸۵ به تصویب رسید.

کهریزی با اشاره به اینکه در مرحله اول سازمان همیاری شهرداری ها به عنوان مسئول راه اندازی این منطقه انتخاب شد، ادامه داد: زمینی به مساحت ۱۵۰ هکتار در فاز اول برای این منطقه ویژه اقتصادی در نظر گرفته شد که قرار است در فاز توسعه به ۸۶۰ هکتار افزایش پیدا کند.

مدیر عامل سازمان همیاری سازمان شهرداری های استان کرمانشاه تصریح کرد: بعد از انجام کارهای مقدماتی، چهار گروه مشاور در چهار بخش نقشه برداری و تهیه نقشه های توپوگرافی، انجام آزمایش های ژئوتکنیک و مکانیک، انجام مطالعات جامع و تهیه نقشه های اجرایی و تهیه بسته ها و فرصت های سرمایه گذای، روی طرح کار کردند.

به گفته این مقام مسئول در حال حاضر تمام مجوزهای مورد نیاز برای منطقه ویژه اقتصادی اسلام آبادغرب اخذ شده و مصوبات و استعلامات لازم از دستگاه های اجرایی استانی و کشوری از جمله گمرک، محیط زیست، میراث فرهنگی و ... نیز دریافت شده است.

کهریزی افزود: بعد از برگزاری جلسات متعدد به این نتیجه رسیدیم که یک مجموعه به تنهایی نمی تواند این منطقه ویژه اقتصادی را راه اندازی کند و از آنجاییکه کمک های دولتی نیز برای اجرای این مناطق منع شده است، از سرمایه گذاران بخش خصوصی و صاحبان صنایع استان برای مشارکت در راه اندازی این منطقه ویژه اقتصادی دعوت کردیم.

وی با اشاره به تشکیل یک کنسرسیوم مشترک از بخش خصوصی استان برای سهیم شدن در راه اندازی این منطقه ویژه اقتصادی، خاطرنشان کرد: سازمان همیاری شهرداری ها ۲۰ درصد، اتاق بازرگانی استان کرمانشاه ۱۵ درصد، شرکت توسعه عمران و آبادانی کرمانشاه ۱۰ درصد، شرکت جهان فولاد ۱۰ درصد، شرکت نازگل ماهیدشت ۱۵ درصد، شرکت روژين تاک ۱۵ درصد، شرکت کاشی کاژه ۵ درصد، شرکت مانیزان(بهاردالاهو) ۵ درصد و شرکت خمیر مایه زاگرس ۵ درصد در این طرح سهم دارند.

مدیر عامل سازمان همیاری سازمان شهرداری های استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: بعد از تشکیل هیات مدیره و تعیین مدیر عامل، این منطقه ویژه اقتصادی می تواند به صورت یک شرکت مستقل کارهای خود را آغاز کند.

کهریزی معتقد است سازمان همیاری شهرداری ها به دلیل نزدیک بودن به دستگاه های اجرایی و استانداری پیگیر کارهای اجرایی و اخذ مجوزهای طرح بود.

وی در خصوص آخرین وضعیت این طرح هم گفت: در حال حاضر زیرساخت های طرح در حال اجراست و در حال محصور کردن زمین، ایجاد سر درب، خیابان سازی و ساخت ساختمان گمرک هستیم.

به گفته این مسئول کار اجرایی منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد غرب از اول امسال شروع شده و احتمالا تا پایان سال فاز اول آن به نتیجه می رسد.

مدیر عامل سازمان همیاری سازمان شهرداری های استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه رویکرد این منطقه ویژه اقتصادی عام است، ادامه داد: در ابتدا مصوب شد این منطقه مختص فرآورده های کشاورزی و صنایع وابسته باشد، اما بعد با اصلاحاتی که صورت گرفت گرایش آن به عام تغییر یافت.

کهریزی افزود: پس از استقرار گمرک و تکمیل زیرساخت ها، واحدهای تولیدی می توانند در این منطقه مستقر شوند.

وی با اشاره به مشوق ها و امکانات مناسبی که در این مناطق وجود دارد، یادآوری کرد: صادرات کالا از این مناطق بدون تشریفات صورت می گیرد و قوانین کار نیز در این مناطق با توافق کارگر و کارفرما خواهد بود.

به گفته این مسئول کل اعتبار پیش بینی شده برای راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی اسلام آبادغرب ۲۰ میلیارد تومان بوده که البته با تورم موجود افزایش یافته و پیش بینی می شود با پنج میلیارد تومان می توان فاز اول را راه اندازی کرد.

منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین؛ طرحی تحول آفرین برای استان و منطقه

مدیرعامل سازمان همیاری  شهرداری های استان کرمانشاه در خصوص منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین هم گفت: این طرح مصوبه دور دوم  سفر هیات دولت به استان کرمانشاه بود که در تاریخ ۱۰ بهمن ۸۷ به تصویب رسید و مجلس نیز دقیقا دو سال بعد آن را تایید کرد و پس از آن توسط رئیس جمهور ابلاغ شد.

کهریزی با اشاره به شرایط و ویژگی های متفاوت و منحصر به فرد این منطقه، خاطرنشان کرد: محلی که برای این منطقه ویژه اقتصادی در نظر گرفته شده از مرز پرویزخان تا مرز خسروی است که می تواند ارتباط همزمان با بخش کردی و عربی کشور عراق را نیز فراهم سازد.

وی محدوده قطعی این منطقه را هشت هزار و ۹۷۵ هکتار اعلام کرد که از این میزان چهار هزار و ۹۵۹ هکتار اراضی ملی و مابقی مستثنیات است.

به گفته این مقام مسئول در سفر فروردین ماه سال ۹۰ هیات دولت به استان پیگیری های لازم برای تبدیل این منطقه به منطقه آزاد تجاری انجام شد و قرار است یک سال پس از راه اندازی آن، به منطقه آزاد تجاری تغییر پیدا کند.

مدیر عامل سازمان همیاری سازمان شهرداری های استان کرمانشاه گفت: این طرح می توان استان و حتی منطقه را نیز دگرگون سازد.

وی در خصوص آخرین وضعیت این طرح هم یادآوری کرد: مطالعات اولیه و نقشه برداری طرح انجام شده و در حال تملک و انتقال اراضی ملی به این منطقه هستیم.

کهریزی با تاکید بر اینکه منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین یک طرح سنگین و بزرگ است، افزود: تلاش می کنیم از سرمایه گذاران ملی و کشوری برای مشارکت در راه اندازی آن دعوت کنیم.

به گفته این مسئول از آنجاییکه نیمی از صادرات به کشور عراق از مرزهای قصرشیرین انجام می شود، ایجاد این منطقه با افق تبدیل به منطقه آزاد تجاری می تواند تحولی عظیم در کرمانشاه ایجاد کند.

منطقه ویژه اقتصادی کرمانشاه با موقعیت و مزایای خاص

مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری های استان کرمانشاه تاکید کرد: در مکان یابی اولیه زمینی به مساحت هزار هکتار در نزدیک شهرک صنعتی فرامان برای احداث منطقه ویژه اقتصادی کرمانشاه که آن هم از مصوبات دور دوم سفر هیات دولت است، در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: شهر کرمانشاه به دلیل مرکزیت استان و دسترسی به فرودگاه و راه آهن از مزایای خاصی برخودار است که احداث این منطقه ویزه اقتصادی نیز می تواند باعث رونق اقتصادی شهر شود.

کهریزی خاطرنشان کرد: اگرچه همزمان به دنبال دریافت مجوزها و انجام کارهای قانونی هر سه منطقه هستیم، اما اجرای هر سه آن ها  به صورت همزمان کمی سنگین است و تلاش می کنیم هر کدام را با اختلاف یکی دو ساله پیش ببریم.

به گفته این مسئول هریک از این مناطق ویژه اقتصادی می تواند مکمل سایر مناطق باشد و زمینه توسعه اقتصادی استان کرمانشاه و منطقه را فراهم سازد.

نظرسنجی

نظر شما در مورد این وب سایت چیست ؟
 

لینک های مفید

سایت های مرتبط