استاندار كرمانشاه گفت: استان كرمانشاه بواسطه داشتن مرزهاي رسمي پرويز خان و گمرك خسروي از ظرفيت هاي خوب و مناسبي براي توسعه بخش صارات و تجارت خارجي بر خوردار است.

به گزارش روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری های استان ؛ بيست و هشتم فروردين ماه سالجاري جلسه اي در خصوص پيگيري توسعه زير ساخت هاي مرز رسمي پرويز خان  كه در شهرستان قصر شيرين واقع است، به رياست حجت اله دمياد استاندار و با حضور عباس معمار نژاد رئيس كل گمرك كشور و معاونين وي  و مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری و فتح اله حسيني نماينده مردم شهرستان هاي گيلان غرب ،سرپل ذهاب و قصر شيرين در مجلس شوراي اسلامي و ديگر مسؤلين ذيربط اقتصادي در محل سالن جلسات استانداري بر گزار گرديد.

استاندار كرمانشاه در ابتداي اين نشست با بيان اينكه داشتن مرز هاي رسمي و بين المللي قطعا در رونق بخشي به توسعه صادرات كشور موثر خواهد بود،افزود:خوشبختانه در استان كرمانشاه بواسطه داشتن مرز رسمي پرويز خان،گمرك خسروي ،بازارچه شيخ صله و بازارچه شوشمي  شكوفايي و رونق بيش از پيشي در حوزه صادرات و تجارت خارجي فراهم شده است ،انشاءاله با توسعه ديگر بازارچه هاي مرزي در استان از جمله  راه اندازي بازارچه سومار راه توسعه و ارتقاء امنيت اقتصادي در مرزهاي استان را بيشتر شاهد باشيم.

وي گفت: در تلاش هستيم كه انشاءاله با توسعه بيش از پيش صادرات،نه تنها به اقليم كردي عراق صادرات داشته باشيم بلكه با ديگر استان هاي عرب نشين و شيعه نشين نيز جهش اقتصادي روبه جلويي را ترسيم كنيم.

حجت اله دمياد در ادامه به جايگاه و شان تجار و بازرگانان در حكومت اسلامي اشاره كرد و گفت:با توجه به اينكه در حكومت اسلامي  امرتجارت و مبادلات تجاري از وزنه سگيني بر خوردار است بنابراين توجه به جايگاه و منزلت تجار براي ما مسؤلين حاكميتي جامعه اسلامي امري مهم و ضروري محسوب مي شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود ،تصريح كرد: نامگذاري سال از سوي رهبر معظم انقلاب به سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي وظيفه و همت مسؤلين را بيش از پيش افزايش داده است زيرا كه با برنامه ريزي هاي صحيح و راهبردي در حوزه اقتصاد است كه بخشي از فرمايشات و رهنمون هاي معظم له را در زمينه شعار سال محقق مي سازد.

در ادامه اين نشست  عباس معمار نژاد رئيس گمرك كشور نيز ساماندهي و توسعه زير ساخت هاي مرز هاي رسمي در كشور را امري مهم بر شمرد و خاطر نشان كرد:مرزهاي رسمي در كشور ويترين نظام محسوب مي شوند زيرا ازطريق اين مرز ها است كه مراودات صادراتي و ترانزيتي بين دوكشور انجام مي گيرد.

وي افزود: سال گذشته در مرز رسمي پرويز خان3 ميليون تن ترانزيت سوخت به كشور عراق حمل شده است كه قطعا تبعات اقتصادي خوبي را براي كشور و منطقه به همراه خواهد داشت.

معمار نژاد همچنين از مسؤلين ذيربط خواست كه تسريع در روند ساماندهي عمراني و توسعه زير ساخت هاي مرز پرويز خان را با جديت پيگير باشند زيرا كه ظرفيت هاي قابل توجهي براي امر صادرات در اين مرز وجود دارد.

در ادامه اين نشست مقرر گرديد كه ظرف دو ماه آينده تعداد 20 نفر در حوزه هاي مختلف و تخصصي مرز پرويز خان و گمرك خسروي شاغل و عهده دار مسؤليت مي شوند.

همچنين در اين نشست، رئيس گمرك كشور متعهد شد كه امسال اعتباري بالغ بر  5 ميليارد تومان به گمركات استان اختصاص دهد.

در پايان مقر گرديد كه يك دستگاه ايكس ري در مرز پرويز خان براي كنترل صادرات مستقر گردد.