استفاده از نور در پردازنده‌ها برای پردازش فوق سریع داده‌ها

کد مطلب: 40007

استفاده از نور در پردازنده‌ها برای پردازش فوق سریع داده‌هااستفاده از نور در پردازنده‌ها برای پردازش فوق سریع داده‌هااستفاده از نور در پردازنده‌ها برای پردازش فوق سریع داده‌ها
Share/Save/Bookmark

 

يکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۳

 

ایتنا- عده‌ای از محققان موفق به استفاده از نور در تراشه‌های رایانه‌ای برای پردازش اطلاعات شده‌اند و با این کار انقلابی در دنیای فناوری به وجود آورده‌اند.

استفاده از نور در پردازنده‌ها برای پردازش فوق سریع داده‌ها

محققان دو هسته یک پردازنده را به بیش از ۷۰ میلیون ترانزیستور و ۸۵۰ مؤلفه فوتونیک یا نوری مجهز کرده‌اند و تمامی این مجموعه را بر روی تراشه‌های جای داده‌اند که ابعاد آن ۳ در ۶ میلیمتر است.

به گزارش ایتنا از فارس، از این ریزپردازنده می‌توان در رایانه‌هایی با سرعت بالا استفاده کرد و انتظار می‌رود تا تولید تجاری این ریزپردازنده‌ها زمان زیادی باقی نمانده باشد.

ساخت این محصولات گام مهمی در زمینه ارتباطات مبتنی بر فیبر نوری است. زیرا سرعت بالای نور توان پردازش داده‌ها در رایانه‌ها را به میزان شگفت‌انگیزی افزایش خواهد داد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی که این تراشه را تولید کرده‌اند می‌گویند اجرای برنامه‌های رایانه‌ای با موفقیت با استفاده از این تراشه‌های نوری صورت گرفته است.

فیبر نوری در مقایسه با سیم‌های عادی انتقال الکتریسیته، پهنای باند بیشتری دارد و با سرعت بیشتری می‌تواند داده‌ها را در مسافت‌های طولانی‌تری منتقل کند. مصرف کمتر انرژی دیگر مزیت استفاده از روش مذکور است.

استفاده از نور در پردازنده‌ها برای پردازش فوق سریع داده‌ها