همایش «شهر خلاق و توسعه‌ی پایدار» با حضور پروفسور «اصغر ضرابی» استاد برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، معاون استاندار، شهرداران و مسئولان سازمان همیاری شهرداری های استان‌های کردستان، ایلام و کرمانشاه در هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری های استان کرمانشاه: "مجتبی نیک‌کردار" معاون عمرانی استانداری کرمانشاه در این مراسم بر لزوم شناسایی مزیت‌های بالقوه شهر و استفاده از آن برای توسعه شهر تاکید کرد.

وی شهر را یکی از پیچیده‌ترین اختراعات بشری دانست و گفت: اداره‌ی یک شهر و تأمین امنیت، تفریح، آرامش، استراحت و ... با وجود این همه جمعیت در یک شهر کاری بسیار دشوار است.

معاون استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه داشتن یک مدینه‌ی فاضله و شهر آرمانی از قدیم همواره آرزوی مردم بوده است، یادآور شد: باید برای توسعه‌ی پایدار شهر آرمانی فکر کنیم، چون اندیشه‌ی آرمانی ایده‌های خلاق را در پی دارد.

نیک‌کردار دور شدن از آرمان‌گرایی را یک آفت دانست که باید از آن دوری کرد.

وی معتقد است، باید از متفکران و متخصصان کمک گرفت و با شناسایی مزیت‌ها و پتانسیل‌های شهر به سمت یک شهرآرمانی و توسعه یافته پیش رفت.

در ادامه‌ی این همایش «نلسون حضرتی» مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان کرمانشاه نو فکر کردن را راه برون‌رفت از همه مشکلات دانست.

وی با تأکید بر اینکه باید با نگاه خلاق و مبتکرانه فکر کرد، ادامه داد: باید با این دید به سمت شهری آباد حرکت کنیم تا رفاه و آسایش را برای مردم به همراه داشته باشد.

مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان کرمانشاه شهرداری‌ها را حوزه‌ی خدمت بی‌واسطه به مردم خواند که وظیفه‌ای سنگین بر عهده دارند و گفت: توانایی خدمت به مردم در وجود شهرداران نهفته است.

این مراسم توسط سازمان همیاری شهرداری‌های استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روایط عمومی سازمان همیاری شهرداری های استان کرمانشاه: پروفسور «اصغر ضرابی» در همایش «شهر خلاق و توسعه‌ی پایدار» که با حضور جمعی از مسئولان استان کرمانشاه در هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد، از افزایش تهاجم جمعیت به شهرها خبر داد و گفت: اگر از گذشته برای شهرها برنامه‌ریزی داشتیم، چنین وضعیتی رخ نمی‌داد.

وی با تأکید بر لزوم طراحی یک برنامه‌ی استراتژیک و بلند مدت برای توسعه‌ی پایدار شهرها و برطرف کردن مشکلات آنها، از اینکه کمتر در کشور ما به این موضوع توجه می‌شود، انتقاد کرد.

این نویسنده‌ شهر را موجودی زنده و پویا دانست که بر اثر بی‌توجهی بیمار می‌شود.

وی افزود: تا پایان سال 2050 جمعیت جهان به 9 میلیارد نفر می‌رسد که این افزایش جمعیت مشکلات مهمی از جمله گرمایش زمین، آلودگی هوا، از میان رفتن انرژی‌های تجدیدناپذیر و مشکلات شهرنشینی را در پی دارد.

رئیس گروه برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دانشگاه اصفهان معتقد است از سال 2010 توازن جمعیت شهرنشین و روستانشین جهان به هم خورده و بسیاری از روستانشینان وارد شهرها شده‌اند و این روند ادامه دارد.

ضرابی با اشاره به نامگذاری قرن 21 به عنوان قرن شهرنشینی، ادامه داد: هم‌اکنون 90 درصد جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند.

به‌گفته‌ی وی، 50 درصد شهرنشینان را جوانان تشکیل می‌دهند که نیازمند مسکن، فضای سبز و ... هستند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه این معضل هم‌چنین روند افزایش جمعیت در کشورهای در حال توسعه بسیار بیشتر است در ادامه با اشاره به وضعیت ایران خاطرنشان کرد: 1140 شهر در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه در سال 1335 تنها 31 درصد جمعیت ایران در شهرها زندگی می‌کردند که امروز این رقم به 71 درصد رسیده است، افزود: با ادامه‌ی این روند تهران‌های سوم و چهارمی هم در کشور ایجاد می‌شود.

ضرابی با تأکید بر اینکه با دادن امکانات به روستاها نمی‌توان از مهاجرت آنها به شهر جلوگیری کرد، افزود: لازم است در شهرهای کوچک امکانات بیشتری در نظر گرفته شود تا از افزایش جمعیت شهرهای بزرگ پیشگیری شود.

این استاد دانشگاه جابجایی مدیریت شهری را برای کنترل جمعیت شهرهای بزرگ شیوه‌ای نادرست دانست و گفت: امکان انتقال همه‌ی دستگاه‌ها، ادارات، بانک‌ها و .... به شهر دیگر وجود ندارد.

وی از مشکلات ناشی از افزایش جمعیت شهرها یاد و اظهار کرد: کمبود مسکن، کمبود فضای آموزشی، کمبود آب آشامیدنی و غذای سالم، آلودگی هوا، نابودی محیط زیست، ناکارآمدی سیستم حمل و نقل از این مشکلات است.

ضرابی توسعه‌ی پایدار را راهکارمقابله با افزایش جمعیت شهری و مشکلات ناشی از آن دانست و گفت: برای توسعه‌ی پایدار شهری باید منابع انسانی و طبیعی را خوب شناخت و از آن استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: باید علاوه بر تأمین نیازهای امروز نیاز آیندگان را نیز شناسایی و برای آن برنامه‌ریزی کرد.

در عصر همانروز شهرداران کردستان و ایلام به همراه مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های استان کرمانشاه از شرکت بازیافت مواد آلی و جاذبه های آثار طبیعی و باستانی شهر کرمانشاه بازدید به عمل آوردند.