جستجو

آمار بازدیدکنندگان

305امروزmod_vvisit_counter
2275این هفتهmod_vvisit_counter
11052این ماهmod_vvisit_counter
795469کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 02 اسفند 1397

ورود کاربران

 

اولین جلسه ستاد توسعه تجارت استان کرمانشاه با محوریت بررسی وضعیت مرزهای رسمی استان، با حضور استاندار و جمعی از مسئولین استانی، فرمانداران شهرهای مرزی و ... در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری های استان کرمانشاه، ابراهیم رضایی استاندار کرمانشاه در این نشست فعال سازی مرزها و توسعه آنها را اولین و سریع ترین راه رسیدن به اشتغال پایدار دانست.

وی تاکید کرد: باید مسائل مربوط به مرزها با حساسیت بیشتری پیگیری شود .

استاندار کرمانشاه معتقد است، فعال کردن مرزهای استان کرمانشاه گامی به سوی استفاده از ظرفیت های استان و حتی کشور است.

رضایی خاطرنشان کرد: گاهی برای فعال کردن برخی مرزها و بازارچه ها مشکلات ابتدایی وجود دارد که می توان با کمک یکدیگر آن ها را رفع کرد.

بابک دلفانی معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه نیز در ادامه این نشست به ارائه گزارشی از بازدید استاندار از مرز رسمی پرویز خان پرداخت و گفت: باید رقم صادرات استان را که عمدتا از طریق مرز رسمی پرویزخان انجام می شود، به مرز ۱۰ میلیارد دلار برسانیم.

وی اظهار داشت: برای این منظور ابتدا باید زیرساخت های لازم فراهم شود و توسعه مرز رسمی پرویز خان از جمله ایجاد زیرساخت های لازم برای این کار است.

دلفانی با اشاره به برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی که برای ساماندهی مرز رسمی پرویز خان در نظر گرفته شده، خاطرنشان کرد: مجموعه اقدامات فوری و کوتاه مدت با روند بسیار مطلوبی در دست اقدام است.

افزایش ۱/۵ هکتاری محوطه تخلیه و بارگیری در چهار روز کاری، تعریض درب ورودی پرویزخان، نصب برج های نوری، تهیه دو تابلو بزرگ برای نصب بر سر درب مرز رسمی پرویزخان و ... از جمله برنامه های کوتاه مدت برای توسعه مرز رسمی پرویز خان است که این معاون استاندار به آنها اشاره کرد.

وی پیگیری جدی برای فعال شدن دو بازارچه سومار و تیله کوه را نیز از دیگر برنامه ها عنوان کرد و ادامه داد: بازارچه سومار تنها معبر استان به بخش های عرب نشین عراق است و فعال سازی بازارچه تیله کوه نیز مراحل نهایی کار را طی می کند.

به گفته  معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه، فعال سازی بازارچه سومار در انتظار اعلام موافقت طرف عراقی است و مرز تیله کوه نیز در آینده نزدیک راه اندازی می شود و لازم است دستگاه های مرتبطی که باید در این بازارچه مسقر باشند آمادگی لازم را داشته باشند.

دلفانی معتقد است برای توسعه و فعال سازی بازارچه ها و تحقق هدف ۱۰ میلیارد دلاری صادرات باید بخش خصوصی و اتاق بازرگانی به نمایندگی از این بخش وارد کار شوند.

معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه گفت: هرکاری که در مرزهای استان شروع کنیم باید با همکاری خود مرزنشینان باشد و این امر در امنیت پایدار منطقه نیز موثر است.

در ادامه این نشست کیوان کاشفی رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه نیز گفت: این که یک استاندار در مدت یک هفته چنین توجهی به بخش خصوصی داشته باشد در کل کشور بی سابقه بوده است.

وی با اشاره به برنامه هفتگی دیدار با استاندار برای توسعه تجارت استان، اظهارداشت: سعی می کنیم برای این جلسات هفتگی برنامه ریزی داشته باشیم تا بتوان حداکثر استفاده را از این فرصت ها برای افزایش سرعت توسعه استان در بخش های مختلف داشت.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه تصریح کرد: از زمانی که بحث جلسات هفتگی با استاندار برای توسعه تجارت استان مطرح شده تقاضاها و درخواست های متعددی به اتاق بازرگانی وارد شده است که سعی کردیم با دسته بندی آنها از تداخل مباحث با کارگروه های دیگر نیز پیشگیری کنیم.

به گفته کاشفی برای این جلسات هفتگی کمیته های تخصصی از جمله سرمایه گذاری، تعاون، اصناف، صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و .... در نظر گرفته شده و مسئولیت این کمیته ها به متولی همان بخش واگذار شده است تا بتوان همه مباحث را به صورت تخصصی بررسی کرد.

مرز رسمی پرویزخان باید هرچه سریع تر ظاهر آبرومندانه ای پیدا کند

در ادمه این نشست استاندار بر تسریع روند توسعه مرز رسمی پرویزخان تاکید کرد.

رضایی مرز پرویزخان را یک امکان و پتانسیل بسیار غنی برای استان کرمانشاه خواند و گفت: باید حرکت گسترده ای برای توسعه این مرز انجام شود تا ظاهر آبرومندانه ای متناسب با جایگاهش کسب کند.

کیوان کاشفی رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه نیز حل مشکل حمل یکسره بار، لغو روادید و ... را از جمله مشکلات این مرز دانست که باید برای حل آن برنامه ریزی شود.

پیگیری استاندار برای اخذ مجوز بازگشایی مرز شوشمی و اصلاح راه آن

فرماندار شهرستان پاوه بازارچه شوشمی را یکی از فعال ترین بازارچه های کشور دانست که در حد فضا و ظرفیتی که دارد روزانه حدود ۲۵ کامیون از آن عبور می کند و جزء سه بازارچه برتر کشور است.

حسین خدرویسی معتقد است می توان بخشی از شلوغی و حجم مبادلات مرز رسمی پرویز خان را به بازارچه شوشمی منتقل کرد.

وی بازگشایی این مرز برای تردد زوار و مسافر را از مهمترین خواسته ها در خصوص مرز شوشمی دانست و ادامه داد: اگر این مرز برای عبور مسافر نیز بازگشایی شود بیش از پیش شاهد رونق اشتغال و تجارت در منطقه خواهیم بود.

به گفته فرماندار پاوه پیگیری های لازم برای بازگشایی این مرز از طریق دولت انجام شده و همه چیز در انتظار ابلاغ مجوز بازگشایی آن از سوی دولت است.

تسریع در روند اقدامات عمرانی این بازارچه از دیگر خواسته های خدرویسی بود و افزود: معتقدم امکانات و اعتبارات دولتی جوابگوی این کار نیست و لازم است بخش خصوصی نیز پای کار بیاید.

وی همچنین از مسئولین راه و شهرسازی خواست فکری برای جاده های این بازارچه بکنند و خاطرنشان کرد: از پاوه تا مرز شوشمی ۳۰ کیلومتر راه است که تنها چهار کیلومتر آن نیاز به تعریض دارد و چنانچه راه های متصل به این بازارچه اصلاح شود بهتر می توان شاهد فعال سازی آن بود.

راه اندازی شبکه فیبر نوری بازارچه شوشمی نیز از دیگر خواسته های فرماندار پاوه بود.

خدرویسی مرز شوشمی را نزدیک ترین راه به سلیمانیه و کرکوک عراق خواند که توسعه آن می توان تاثیر بسزایی در کاهش بیکاری شهرستان پاوه و حتی استان داشته باشد.

در ادامه نلسون حضرتی مدیرعامل سازمان همیاری های شهرداریهای کرمانشاه نیز در خصوص بازارچه مرزی شوشمی، گفت: یکی از مهمترین مشکلات این مرز راه سخت و صعب العبور آن است که امکان عبور و مرور ماشین های سنگین را سخت می کند.

وی در خصوص حجم مبادلات این بازارچه نیز یادآوری کرد: در سال ۹۰، ۲۰ هزار و ۶۲۴ کامیون صادراتی، در سال گذشته ۲۴ هزار و ۹۲۸ کامیون و در هشت ماهه اول امسال ۱۶ هزار و ۵۷۱ کامیون صادراتی از این مرز عبور کرده اند.

حضرتی اظهارداشت: محدوده کوچک بازارچه از دیگر مشکلات این مرز است و همچنین توسعه و تعریض راه آن زمان بر و پرهزینه خواهد بود.

استاندار کرمانشاه نیز بعد از شنیدن مشکلات بازراچه شوشمی گفت: از طریق دولت پیگیر بازگشایی آن خواهم بود.

رضایی از راه و شهرسازی استان نیز خواست هرچه سریع تر برای تعریض راه بازارچه شوشمی وارد کار شود و از شرکت مخابرات نیز خواست نسب به ایجاد فیبر نوری در آن مسیر اقدام کند.

حضور در بازارچه شیخ صالح برای بررسی مشکلات آن از نزدیک

رستگار یوسفی فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی نیز میزان عبور و مرور روزانه کامیون ها از بازارچه شیخ صالح را ۷۰ کامیون عنوان کرد و گفت: این بازراچه هم جوار مرز پرویز خان بوده و طرح جامع آن نیز تهیه شده است، اما عملیات اجرایی آن همچنان متوقف است.

اظهار در محل، فیبر نوری، پارکینگ بازارچه و ... از جمله مشکلات بازراچه شیخ صالح بود که وی از آنها نام برد.

یوسفی شهرستان ثلاث را محرومترین شهرستان کرمانشاه دانست و از مسئولین خواست با توسعه بازارچه مرزی شیخ صالح به توسعه و رونق این شهرستان کمک کنند.

استاندار کرمانشاه تاکید کرد: برای بررسی مشکلات این بازارچه جلسه ای در محل بازارچه شیخ صالح برگزار خواه دشد.

رضایی از مخابرات نیز خواست برای فیبر نوری این شهرستان نیز برنامه ریزی داشته باشد.

در ادامه این جلسه در خصوص مشکلات مرز خسروی و مرز سومار نیز بحث شد و استاندار از مسئولین راه و شهرسازی خواست در مدت کوتاهی مشکل ارتباطی بازارچه سومار را حل کنند.

رضایی تصریح کرد: باید در صورت لزوم جلساتی در محل بازارچه ها و با حضور مسئولین برگزار شود تا بتوان از نزدیک با مشکلات آنها آشنا شد.

نظرسنجی

نظر شما در مورد این وب سایت چیست ؟
 

لینک های مفید

سایت های مرتبط