واحد بازرگانی یکی از واحدهای سازمان همیاری می باشد که سرپرستی آن بر عهده مهندس فرهاد چاوشانی می باشد. وی در تشریح فعالیتهای این واحد در سال جاری گفت: سازمان همياري شهرداری ها در مرزهای شوشمی (بامشارکت شهرداری نوسود)، شیخ صله و سومار خدماتی شامل تخلیه و بارگیری کالاهای صادراتی (مرز شیخ صله)، نظافت و رفت و روب، آبرسانی، برق رسانی و پرداخت هزینه های مربوطه، خدمات باسکول، تأمین سرویس اياب وذهاب پرسنل ادارات خدمات رسان مستقر در مرز و تامین مایحتاج روزانه آنها، پرداخت حقوق و دستمزد نيروهاي شركتي وخدماتي، هزينه پذيرايي جلسات و بازديدها، تعميرات و نگهداري تأسيسات و ساختمان ها، ملزومات اداري و سایر هزینه های متفرقه وپیش بینی نشده در راستای امورات خدماتی مرزهای موصوف را ارائه می دهد.

سرپرست واحد بازرگانی در ادامه افزود: بخش عمده ای از زيرساخت هاي قابل بهره برداري در مرزهای شوشمی، شیخ صله وسومار ازقبيل: آبرساني، برق رسانی(خرید ونصب امتیاز واشتراک برق وآب)، انبار، دفاتر تجاری، غرفه های عرضه مواد غذایی، خرید ونصب باسکول، نمازخانه، سرويس هاي بهداشتي، مخازن آب شرب وبهداشتي، آبسردكن و... نیز توسط سازمان همياري شهرداري ها احداث گرديده است.

چاوشانی در خصوص عوامل تاثير گذار بر سطح فعاليت هاي تجاري در مرزهای شوشمی، شیخ صله و سومار بیان داشت: تعیین تکلیف وضعیت مالکیت اراضی مرزهای شوشمی، شیخ صله و سومار ، تکمیل زیرساخت ها، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در پروژه های سرمایه ای قابل واگذاری، بروزرسانی تعرفه های ارائه خدمات در مرزها و تخصیص بخشی از درآمدهای عایده برای ارائه خدمات رفاهی به پرسنل اداری و خدمات رسان، عدم ثبات مدیریتی در مرزهای سمت عراق، تعریض درب خروج در مرز شیخ صله و اضافه نمودن یک درب خروج دیگر در مرز سومار و همچنین هم افزایی و همکاری ادارات و ارگانهای ذی مدخل در مرز در راستای تسهیل گری درروند صادرات و افزایش مبادلات تجاری از جمله عوامل تاثیرگذار بر سطخ فعالیتهای مرزی می باشد.

وی در پایان افزود: واحد بازرگانی تمام تلاش خود را بکار گرفته تا بتواند از تمام ظزفیتهای خود در راه توانمندسازی سازمان استفاده نماید و در این راستا برنامه هایی نیز در دست اجرا دارد که در صورت عملیاتی شدن می تواند بهره وری فعالیتهای بازرگانی سازمان را افزایش دهد.