بازگشایی مرز خسروی توسط استاندار پرتلاش و انقلابی کرمانشاه ‌ دستاوردی بزرگ و ابتکار فوق العاده ای بود که باعث رشد و توسعه چشمگیر استان می شود.

سازمان همیاری شهرداری های استان کرمانشاه به عنوان نهاد عمومی غیردولتی بر اساس وظایفی که در اساسنامه آن مقرر شده است تمام تلاش و پتانسیل خود را در طول سه دهه ای که از تاسیس آن می گذرد بکار گرفته تا در مسیر توانمندی های اقتصادی و عمرانی استان در بخش های بازرگانی، عمرانی، آموزشی، گردشگری و مناطق ویژه اقتصادی گام بردارد. عملکرد این سازمان همواره تسریع بخش بسیاری از پروژه ها و طرح های مهم و ضروری  استان بوده که بیانگر اهمیت و توانمندی سازمان همیاری می باشد. در سال1401 ، این سازمان در مسیری جدی تر و با  برنامه ­ریزی دقیق و اصولی قرار گرفت. در همین زمینه با مهندس محمد پورداد مدیرعامل این سازمان گفتگویی انجام داده ایم که حاوی دیدگاه ها و برنامه های وی و مجموعه سازمان در چشم انداز قرن جدید است.

بسیاری از مردم تصور مبهمی از وظایف سازمان همیاری دارند اگر موافقید بخشی از مهمترین وظایف سازمان را تشریح بفرمایید.

با سلام خدمت همه عزیزان و مخاطبان این نشریه، خدمت شما عرض کنم که با توجه به وظایف اساسی شهرداریها در تأمین نیازمندیهای شهری و تأسیسات مورد نیاز عمومی، سازمان همیاری با هدف کمک به خودکفایی شهرداریهای عضو از طریق تجمیع امکانات و سرمایه های کوچک و پراکنده آنها و اهتمام در کاهش اتکای اعضاء به عوارض جهت اداره امور شهر و شهرداری و افزایش توان مالی شهرداریهای عضو از طریق ایجاد درآمدهای ناشی از تولید ، فعالیت های اقتصادی، خدماتی بر طبق اصول بازرگانی و با شخصیت حقوقی مستقل به فعالیت می­پردازد و برابر اساسنامه می تواند به کلیه عملیات و معاملات مالی و تجاری و بازرگانی اعم از صادرات و واردات و قبول نمایندگی شرکت ها و مؤسسات تولیدی و خدماتی داخلی و خارجی و قبول پیمانکاری اعم از آنکه بطور مستقیم و غیر مستقیم ورود کند.

رابطه سازمان همیازی با شهرداری ها بیشتر شامل چه مواردی می گردد؟

ما رابطه مستقیم و تنگاتنگی با شهرداری ها داشته و داریم که در زمینه پشتیبانی شامل ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه امور اداری و مالی و خدماتی، ارائه آموزش های مورد نیاز کارکنان شهرداریهای عضو، ارائه خدمات طراحی و مشاوره فنی در صورتی که سازمان مستقلی برای این امر بصورت وابسته به شهرداریهای استان ایجاد نشده باشد ، ارائه خدمات حسابرسی در صورت احراز شرایط لازم برای این امر  و همچنین ارائه خدمات رایانه ای در صورت نیاز می باشد.

با توجه به شعار چند سال اخیر که توسط مقام معظم رهبری تعیین می شود و بر تولید تاکید زیادی هم شده است آیا سازمان همیاری در زمینه تولید نیز مجاز به فعالیت است؟

ورود به تولید تنها راه توسعه اقتصادی استان و کلید طلایی ایجاد اشتغال و رفع بیکاری می باشد. تعیین شعار امسال با عنوان«سال تولید، دانش بنیان و اشتعال آفرین» توسط مقام معظم رهبری نیز بیانگر دغدغه معظم له در خصوص اهمیت تولید است. با این حال در اساسنامه سازمان به مواردی مانند احداث کارگاهها و کارخانجات تولید و استحصال انواع مصالح معدنی و ساختمانی و فرآورده های بتونی و آسفالت، احداث کارگاهها و کارخانجات تولید انواع کالاها و فرآورده های کشاورزی مرتبط با نیازمندیهای شهری و شهرداری و ایجاد واحدهای کشت و صنعت  و نیز  احداث کارگاهها و کارخانجات تولیدات صنعتی و معدنی مرتبط با نیازمندیهای شهری و شهرداری و فعالیت در خصوص اکتشاف و بهره برداری معادن و راه اندازی مجتمع های صنعتی اشاره شده است. با لحاظ نمودن این ظرفیتها تمام توان خود و مجموعه را بکار گرفته ایم که بتوانیم در این زمینه فعالیت داشته باشیم.

 ظرفیت های سازمان برای کمک به استان کرمانشاه بعنوان قطب مهم گردشگری غرب کشور در زمینه گردشگری چه می تواند باشد و برنامه شما در این حصوص چیست؟

حوزه گردشگری یکی از بخشهای سازمان است و جالب است بدانید که سازمان همیاری برای ورود به این حوزه یک موسسه گردشگری به نام«موسسه گردشگری همیار» نیز به ثبت رسانیده است. با این حال ارائه خدمات ایرانگردی و جهانگردی با تأسیس دفاتر و اقامتگاه مانند هتل، متل، مهمانسرا و کمپ و حتی تأسیس و اداره مرکز و یا مؤسسه حمل مسافر و بار درون شهری و برون شهری با انواع وسائط اعم از زمینی ، هوایی ، دریایی از ظرفیت هایی است که در اساسنامه سازمان به آنها اشاره شده است. اما باید به گونه ای ورود کنیم که اولاً تداخل و هم پوشانی با سایر ادارات و دستگاه های مرتبط با گردشگری نداشته باشد و ثانیاً جدای از نوآور بودن فعالیتی که می خواهیم انجام بدهیم، به ایجاد درآمد پایدار برای سازمان نیز منجر گردد. با این وجود برنامه هایی برای ورود به این حوزه داریم که انشااله بتوانیم با برنامه ریزی مناسب آنها را اجرا کنیم. ضمن اینکه ما در خصوص ساخت هتل و اماکن اقامتی آماده همکاری با هر شخص حقیقی و حقوقی هستیم و محدودیتی در این خصوص نداریم.

یکی از مهمترین فعالیت های سازمان همیاری  در امور بازرگانی و تجارت مرزی است آیا فعالیت بازرگانی و تجاری هم بخشی از ظرفیتها و فعالیت های سازمان همیاری است؟

بله کاملاً. وقتی به اساسنامه مراجعه  می کنیم دقیقاً در آن قید شده  که سازمان همیاری می تواند در خرید و فروش و واردات و صادرات انواع کالا و مواد مورد نیاز شهر و شهرداریها، قبول نمایندگی بازرگانی شرکت های بازرگانی داخلی و خارجی، اقدام و مشارکت در تأسیس و راه اندازی بازارچه های مرزی، نمایشگاههای بازرگانی و بهره برداری مناطق آزاد و ویژه تجاری و اقتصادی در قالب مقررات موضوعه و حتی اعطاء وام به شهرداریهای عضو و سازمان های وابسته و تابعه آنها در قبال اخذ سود و تضمین کافی و یا مشارکت در طرح های درآمدزای شهرداریها فعالیت نماید. بنابراین با استناد به موارد فوق متوجه می­شویم که ظرفیتهای سازمان همیاری بسیار مطلوب و متنوع است.

چرا کمتر شاهد اجرایی شدن این ظرفیتها هستیم؟

به چند دلیل. اول اینکه منابع مالی و درآمدی سازمان همیاری ممکن است به گونه ای باشد که توان عملیاتی کردن همه ظرفیتها را نداشته باشد. دوم اینکه بخشی از این فعالیتها باید در زمان و نکان و جغرافیای مشخصی اجرا گردد. سوم و مهمتر از همه اینکه برنامه ریزی هدفمند امکان استفاده از ظرفیتهای بالقوه را فراهم می کند. ما در فقر برنامه ریزی به سر برده ایم و بسیاری از قابلیتها را نادیده گرفته ایم. من از وقتی که با عنایت و اعتماد استاندار محترم به سازمان همیاری آمده ام تمام تمرکزم را روی استفاده بهینه از ظرفیتهای سازمان گذاشته ام و با کمک همکارانم به دنبال تهیه یک برنامه مدون و هدفمند هستم که منجر به دو نتیجه بشود. اول درآمد پایدار برای سازمان و دوم کمک به توسعه استان که انشاله در آینده بخشی از دستاوردها و نتایج این برنامه ریزی را خواهیم دید.

آیا قابلیت های استان کرمانشاه به گونه ای است که امکان بالفعل کرده ظرفیتهای بالقوه سازمان را فراهم کند.

خوشبختانه استان کرمانشاه با371کیلومتر مرز مشترک با عراق تنها استانی است که هم با بخش عربی و هم بخش کوردی مرز مشترک دارد. وجود 5 مرز مشترک خسروی، پرویزخان، سومار ، شوشمی و شیخ صله امکان تجارت مرزی و فعالیتهای بازرگانی و ایجاد نمایشگاه های بین دو کشور را برای سازمان فراهم می نماید. همچنان بیش از50 درصد صادرات غیرنفتی به عراق از طریق مرزهای استان کرمانشاه صورت می پذیرد. این چنین ظرقیتی وقتی وجود دارد بنابراین نباید از  مسئله صادرات غافل شد و در همین راستا سازمان در صدد اخذ کارت بازرگانی نیز می باشد. همچنین با عنایت و تلاشهای استاندار محترم، امکان تردد دائم زوار عتبات عالیات از مرز خسروی نیز فراهم شده است که قطعا نیازهای جدیدی را در استان بخصوص در زمینه هتلینگ، رستوران، حمل و نقل جاده ای و...برای استان به وجود آورده که امکان سرمایه گذاری را در این بخشها توجیه پذیرتر کرده و یا دارا بودن مرکز استان به فرودگاه بین المللی ، حمل و نقل ریلی و بزرگراه کربلا به علاوه تمام قابلیتهای استان در بخشهای دیگر مانند کشاورزی، دامداری، گردشگری، معادن، صنایع مختلف و همچنین تنوع فرهنگی و... نشان می دهد که با استانی بسیار قابل و پر پتانسیل مواجه هستیم که اگر با فقر برنامه ریزی مواجه باشیم استفاده صحیح، به موقع و مطلوبی از منابع نخواهیم داشت. بنابراین از بدو کارم در سازمان، برنامه ریزی هدفمند را در اولویت مسئولیتم قرار داده ام و این نوید را خواهم داد که دوران متفاوتی از سازمان همیاری را شاهد خواهیم بود.

مهمترین برنامه های شما در این دوره متفاوت در چه زمینه هایی است؟

فعالیت در بخش صادرات از برنامه های سازمان است. سازمان همیاری به دلیل موقعیت ویژه ای که دارد حداکثر سعی خود را بر استفاده از ظرفیت های موجود در مناطق ویژه اقتصادی و مرزها خواهد نمود.

در صحبت هایتان به بازگشایی مرز خسروی اشاره کردید. این مسئله چه تاثیر مثبتی بر وضعیت استان می تواند داشته باشد؟

به جرأت می توانم بگویم که بازگشایی مرز خسروی که با تلاشهای شبانه روزی استاندار محترم و همکاری دیگر مسئولین استان انجام گرفت بزرگترین دستاوردی بود که تمام استان را منتفع کرد و باعث خیر و برکت برای مردم استان گردید و مهمتر اینکه بازگشایی مرز خسروی و تردد زوار عتبات عالیات تنها محدود و مختص به ایام اربعین نیست و این تردد بصورت دائمی در تمام ایام سال، امکان پذیر است. قطعاً تردد دائم از این مرز ضمن آشنایی هم وطنانمان با ظرفیتهای متنوع استان کرمانشاه به توسعه صنعت حمل و نقل، هتلینگ، رستوران، گردشگری، توسعه فرودگاه و راه آهن و ...کمک خواهد کرد و من به نوبه خود از تلاشهای مداوم استاندار محترم که آرزوی دیرینه مردم این استان را تحقق بخشید تشکر می کنم و به این روحیه حستگی ناپذیرشان «خدا قوت» می گویم.

تعاملتان با سایر سازمان های همیاری دیگر استانها چگونه است؟

یکی از برنامه های آتی سازمان، تعامل با سایر سازمان های همیاری دیگر استانها و استفاده از تجارب ارزنده آنها در زمینه های مختلف می باشد.

حرف پایانی؟

در پایان وظیفه خودم می دانم که از استاندار محترم کرمانشاه  و نیز هیأت مدیره محترم سازمان بابت اعتمادی که به اینجانب داشتند و این مسئولیت را به بنده به عنوان مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های استان کرمانشاه واگذار کردند کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم و امیدوارم در سایه الطاف خداوند متعال و منویات مقام معظم رهبری، بتوانیم در راستای ارتقاء سازمان و همگام با توسعه اقتصادی استان کرمانشاه، به همراه سایر همکارانم در مجموعه همیاری استان کرمانشاه حرکت کنیم.